Seniorerne fejrede jubilæum

Langt de fleste af foreningens 200 medlemmer var mødt op, da Sport på Tværs i torsdags markerede sit 10-år jubilæum med underholdning, sjov motion og jubilæumsmiddag

28. september 2012, 16:23
Der var højt humør under indmarchen

»Ønsk mig tilllykke«...gjaldede den danske version af »Congratulations« fra 170 struber, da foreningen Sport på Tværs i torsdags fejrede 10-års jubilæum. 

- Vi er stolte over at vi hver torsdag kan samle omkring 140 deltagere. Det er skønt med så stor opbakning, sagde formanden Stinne Kristensen blandt andet i sin velkomst. Det er Jytte Bisgaard, som gennem alle ti år har ledet gymnastikken på halgulvet og hun var en af flere, der fik mange roser med på vejen af formanden.

 Jubilæumsdagens motion på halgulvet blev i dagens anledning ledet af idrætslærer, musiker og legepilot Palle Krabbe og hans bror Ole. Det blev en festlig oplevelse, hvor deltagerne under stor morskab blandt andet fik lejlighed til at genoplive ungdommens halballer på Stoholm Kro og gamle dages gymnastik-indmarcher.

Efter motionen var der jubilæumsmiddag i hallen. Her deltog 190 af foreningens 200 medlemmer.

Klik her for at se flere billeder