Mere sølvtøj til modne drenge

Super Master-holdet var faste nok i kødet til at blive regionsmester for tredje år i træk

06. november 2019, 19:20
1 af 2 Bagest fra venstre: John Brøndum Christensen, Svend Aage Nielsen, Lars Højrup Johansen, Rene Carlsen, Palle Laursen, Thorkild Hansen, Preben Mouritsen og trøjesponsor Gert Johansen, Tanken Stoholm. Forrest fra venstre: Esben Vestergaard, Ryan Pedersen, Kim Majlandt, Allan Vestergaard, Ryan Kristensen, Svend Aage Kjær og Hans Peter Johansen. Endvidere har Søren Bøvling og Niels Rørbæk Jensen bidraget til holdet. Privatfoto
2 af 2 Ryan Kristensen og Allan Vestergaard kan med hvert et greb i ørerne på kalorius lige nøjagtig løfte den tredje pokal i træk, som er vundet af Stoholms 55+ Super Master fodboldhold i regionen. Foto: Henrik Bagge

Stoholm I Stoholm IF´s fodboldafdeling er der meget at juble over for tiden.

I den forgangne weekend vendte klubbens førstehold tilbage til serie 2 efter en suveræn efterårssæson, men allerede inden det havde klubbens Super Master-hold hevet en flot bowle hjem til pokalskabet ved at blive regionsmester.

Super Master-holdet er for drengede mænd på 55+, og det var langtfra første gang, at de gjorde byen ære.

Også i 2017 og 2018 endte regionsmesterpokalen i Stoholm, og den seneste titel blev behørigt fejret i Tanken Stoholms gildesal.